sobota 24. ledna 2015

Víkendově ...
.... pohodově a knižně :-)

Vánoční klid vystřídala typická lednová smršť, kterou doprovází ne zrovna příjemné počasí. Od vichrů a průtrží, které mi vytopili novou pracovnu a kuchyni, po téměř celodenní šero a inverzi.
A sníh nikde...
I když všude slyším volání po jaru, vzpomínám na dětství, kdy sníh napadl koncem listopadu a slezl na jaře... a bydlela jsem na stejném místě... Zvláštní. Snad mi v pátek dle předpovědi, pár vloček spadne, jako dárek k narozeninám...Zimu mám moc ráda :-)

Vánoce se u mne tradičně nesou hlavně v duchu knih a tak jsem si pod stromečkem rozbalila pár velmi zajímavých titulů. Dva z nich jsem už dočetla a musím se s vámi podělit. Knížka (tedy oba díly) bavila na každé straně a opravdu musím říct, že jsem se dlouho, velmi dlouho takto upřímně nezasmála,  až mi tekli slzy.

Dostala jsem totiž dva díly "Aristokratky". Už když knížka vyšla a já si četla anotaci, věděla jsem, že bude stát za to. Ale že takhle pobaví a tím  nasadí velmi vysokou laťku dalším humorným knížkám, jsem netušila. Číst jsem začala hned ráno na Boží hod. Výsledkem toho bylo seběhnutí rodiny, která na mě s údivem hleděla. Pro mě to byl ale moment, kdy končil klid na knížku. V dalších dnech se už smáli se mnou, protože jsem propadala záchvatům smíchu.

Knížky Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu, jsou od spisovatele Evžena Bočka.Je to vlastně deník a vyprávění devatenáctileté  poloameričanky Marie, která se svými rodiči, přijíždí do Čech, kde otci, poslednímu potomku aristokratické rodiny Kostků, vrátili zámek Kostka. Na zámku vládne kastelán Josef, který by nejraději nechal Kostku ve středověku a hlavně bez návštěvníků,které z duše nenávidí. Pak kuchařka paní Tichá, která si moc ráda "cvakne" domácí ořechovky a zahradník, který je dvojníkem pana Spocka ze seriálu Star trek.
Už samotný začátek, kdy se rodina připravuje na cestu do Čech pobaví,  je neuvěřitelně krkolomná, protože musí na zámek přepravit 13 mrtvých a zpopelněných příbuzných a také starou kočku jménem Carevna. Poplatek za převoz mrtvých je téměř likvidační a kočku nelze převézt ve stejném letadle, protože tam převážejí párek dikobrazů do zoo a kočka by je znervozňovala. A tak otec Český aristokrat a matka typická Američanka, nemluvící česky, vymyslí fígl jak jednoduše vše přepravit bez problémů. To však nevyjde a tak letištní kontrola má napilno. Posledních pár dolarů však v Čechách nestačí a tak je nutno zajistit pravidelný příjem. A jak jinak než zajímavými akcemi na zámku Kostka. A tak na novou životní cestu aristokratů vykračují s odhodláním. K jejich cestě se brzy přidávají dva aristokratičtí psi Olin a Laďa, kteří mají samosebou vznešenější jména a také  manažerka Milada, která nynějším aristokratům pomáhá vydělávat peníze.
Dovolím si nalákat zápiskem z deníku o Vánoční akci na zámku:" 23.12.
Ještě než Milada odjela, uložila nám vypracovat hodnocení dnešního dne. Nemusíme se prý nijak rozepisovat, stačí heslovitě zaznamenat klady a zápory. Josef prohlásil (pochopitelně až po Miladině odjezdu), že není desetiletý smrad, aby psal slohovku, paní Tichá si ze dneška nejspíš moc pamatovat nebude, pan Spock má popálenou pravou ruku a otec se už dal slyšet, že vidí poze klady - totiž vydělané peníze. Matka sice cosi psát začala, ale usnula v průběhu první věty. Takže je to na mě.

Klady
- vydělali jsme 146 250Kč. Po odečtení nákladů nám zbylo 98546 Kč.
-Otec je šťastný. Pořád dokola přepočítává bankovky a skládá je do stožků. Pak je rozhází a počítá znovu. Už to dělá asi hodinu a půl.
- Až na jednu výjimku (viz zápory) si žádný návštěvník nestěžoval.
- Nikdo nepřišel o život.
-Většina návštěvníků slíbila, že určitě přijede příští rok zas.
- Zámek nevyhořel, ačkoliv k tomu neměl daleko (viz zápory)
- Objevila jsem v sobě schopnost improvizace.

Zápory

-Volba kostýmů
Kolem poledne mě šaty dřely tak, že jsem myslela, že mám tělo omotané ostnatým drátem. Matka se svojí róbou téměř při každém pohybu něco shodila, neustále si na ni šlapala a devětkrát spadla. Jednou bohužel na vánoční stromek s rozsvícenými svíčkami, který se po nárazu převrátil a zapálil záclony
Paní Tichá by na sobě neměla mít nic bílého! Ruce si totiž neustále otírala o zástěru, takže při posledních prohlídkách vypadala, jako by od rána opravovala auto. Otce tak tlačily jezdecké boty, že odpoledne už nemohl bolestí skoro ani mluvit a koledy zpíval fistulkou. Po skončení prohlídek ho z nich muel pan Spock vystříhat nůžkami na plech.
Doporučení: na příští rok nechat ušít šaty i boty na míru, v případě paní Tiché z tmavé látky.

-Štědrovečerní punč
Paní Tichá, která ho připravovala, byla pod parou už v devět ráno a její stav se v průběhu dne stále zhoršoval. Poslední dvě prohlídky nebyla schopna absolvovat a v roli kuchařky ji musela  zaskočit Milada. Matka byla taky opilá. V jednu chvíli vypadla z role distingované hraběnky,  začala se sápat na návštěvníky a přát jim šťastné a veselé Vánoce. Mám podezření, že za některými jejími pády nebyly pouze šaty, ale také punčové přípitky.
Doporučení: punč buď úplně vynechat nebo jej vařit bez alkoholu.

-Carevna
Když jí pan Spock přivázal na krk vánoční zvoneček, zmizela a viděli jsme jí až kolem jedné odpoledne, kdy proběhla tryskem sálem. Ještě jsme ji nechytili. před chvílí jsem zaslechla zběsilé zvonění kdesi v prvním patře.

-Olin a Laďa
jakmile uviděli první skupinu návštěvníků, rozběhli se jim v ústrety i se slavnostní tabulí, ke které byli přivázáni a kde paní Tichá servírovala polévku. Návštěvníci zpanikařili a Milada je dohonila až u východu. Po té byli přivázáni k železné krbové mříži (Olin s Laďou - ne ti návštěvníci). V průběhu myslím že deváté prohlídky vykoukl jedné paní z kabelky chlupatý psíček a začal štěkat - mimochodem právě ve chvíli, kdy jsme se u stolu modlili Otčenáš. olin s Laďou mu začali odpovídat tak hlasitě, že jsme si museli zacpat uši. paní s psíčkem přešla do sálu, ale Olin a Laďa se nového přítele nechtěli vzdát, k všeobecnému zděšení vytrhli mříž a rozběhli se do sálu táhnouce ji za sebou. Mříž srazila tři návštěvníky,gramofon, čínskou vázu z osmnáctého století, a pak se naštěstí vzpříčila ve dveřích. Paní s psíčkem utrpěla šok a až do večera seděla v kuchyni a popíjela punč. Pochroumaní návštěvníci dostali také punč a vrátili jsme jim vstupné. I tak nám jeden z nich při odchodu řekl, že si ještě rozmyslí, jestli nás nebude žalovat. Olina s Laďou otec odvedl do katakomb, kde zůstali až do konce. Jejich žalostné vytí se rozléhalo celým zámkem.
Doporučení: Neuvazovat k ničemu, co by mohli odtáhnout nebo utrhnout.

- Sprostá slova
Kurva fix - paní Tichá, když jí spadla mísa z bramborovým salátem
Já se na to vyseru - paní Tichá, když převrátila svícen na stole
A do prdele- paní Tichá, když se polila punčem
Do hajzlu - pan Spock, když mu rozpálený vosk polil ruku, zrovna když hrál Tichou noc.
Fuckong dogs - otec, když odvazoval Olina s Laďou od zaklíněné mříže
Fucking dress - matka, pokaždé když spadla
Hovno - Josef na otázku jedné malé holčičky, co mu přinese Ježíšek

............. "

Doufám, že byť je zápisek až z šedesáté druhé strany, že vás trochu pobavil a nastínil, jak vtipná je celá knížka. Je nenásilná, sprostě se v ní téměř nemluví - i když to může vypadat dle ukázky jinak.

Oba díly vřele doporučuji, odpočinete si a opravdu se velmi zasmějete....a smích léčí :-)
Tak snad se vám budou líbit tak jako mně :-)

S láskou
♥Eva♥


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaši návštěvu a milý komentář ♥